Jak prawidłowo wyczyścić grzejnik?

Rynek urządzeń grzewczych cały czas ewoluuje. Czego owocem jest wprowadzenie do oferty sprzedawców bardzo atrakcyjnych wizualnie grzejników. Takich jak chociażby grzejniki dekoracyjne. Niestety nadal w wielu polskich domach głównie spotkać można jeszcze mające swoje lata kaloryfery żeberkowe. Ich wygląd nie jest co prawda tak atrakcyjny ale nie można im odmówić trwałości. Niestety mają one bardzo dużą liczbę zakamarków przez co ich utrzymanie w czystości stanowić może spory problem. Duża ilość kurzu może mieć natomiast przełożenie na jego wydajność. W tym poradniku podpowiemy wam zatem jak prawidłowo wyczyścić grzejnik.


Zacznijmy od tego kiedy powinno się przystąpić do czyszczenia kaloryfera. Tego rodzaju proces najlepiej będzie wykonać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego czyli wczesną jesienią. W przeciwnym razie po uruchomieniu kaloryferów będziemy musieli borykać się z problemem specyficznego zapachu kurzu w mieszkaniu. Jeżeli w mieszkaniu przebywa osoba z alergią koniczne może się okazać czyszczenie grzejników przynajmniej raz na cztery lub pięć tygodni.

Grzejniki warto poddać gruntownemu czyszczeniu podczas remontu w mieszkaniu. Wtedy możemy usunąć brud nie tylko z samego kaloryfera ale także ze ścian.

Skoro wiemy już kiedy należy czyścić zastanówmy się jak podejść do tego zadania. Na początku zalecamy zatem usunąć brud przy pomocy odkurzacza. Wystarczy do tego zadania wykorzystać wąską końcówkę. Kolejnym krokiem powinno być wytarcie kaloryfera z kurzu jaki zgromadził się pomiędzy żeberkami. W tym celu można posłużyć się specjalnie przystosowaną szczotką do grzejników. Koszt takiego urządzenia to zaledwie kilka złotych a znacząco ułatwi ono pozbycie się zalegającego kurzu.

W przypadku gdy grzejnik jest wyjątkowo brudny szczotkę można najpierw zamoczyć w wodzie z płynem do mycia. Przetarty grzejnik należy następnie wytrzeć do sucha gdyż na mokrych powierzchniach kurz potrafi osiadać znacznie szybciej.

Czyszcząc grzejnik trzeba mieć również na uwadze aby unikać korzystania z mocnych detergentów oraz metalowych przyrządów do czyszczenia. Może to bowiem doprowadzić do uszkodzenia powierzchni lakierniczej której celem jest ochrona grzejnika przed korozją. Musicie mieć bowiem świadomość, że nawet malutka rysa może w przyszłości stać się źródłem wycieku.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czym zastąpić stary grzejnik żeliwny

Jak wybrać najlepszy sposób na ogrzewanie domu?