Grzejniki stalowe i aluminiowe - różnice i podobieństwa techniczne

Jednymi z najbardziej popularnych na rynku są grzejniki stalowe. Oprócz nich całkiem niezłą popularnością w ostatnim czasie pochwalić mogą się też grzejniki aluminiowe. Czym różnią się te dwie konstrukcje a w czym są do siebie podobne? Postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.


Zacznijmy zatem od dostępnych wymiarów obu rodzajów grzejników. W przypadku wysokości samego urządzenia jest ona mniejsza w przypadku grzejników aluminiowych. W ich przypadku zmienić możemy praktycznie jedynie długość samego grzejnika. Może stanowić to zatem problem w przypadku gdy grzejnik ma zostać zamontowany we wnęce lub wymagany jest jego dobór do zadanej wysokości.

W przypadku grzejników stalowych, panelowych mamy już możliwość zwiększenia nawet jego grubości. Poza standardowym rozmiarem 60 mm można zdecydować się na dużo większe. Takie jak 102, 152 czy też 202 milimetry.
Staje się on zatem bardziej elastycznym rozwiązaniem pod kątem montażowym. Może to być szczególnie ważne w przypadku grzejników łazienkowych ( dostępnych tutaj - https://www.dudik.pl/grzejniki-lazienkowe ) montowanych w ciasnych pomieszczeniach.

Kolejną istotną kwestią jest sposób podłączenia grzejników stalowych i aluminiowych. W przypadku tych ostatnich najczęściej występuje podłączenie boczne. Rozstaw tego podłączenia najczęściej wynosi 500 mm jednak zdarzają się też modele o większym lub mniejszym rozstawie.
na rynku spotkać można też grzejniki aluminiowe z podłączeniem od spodu i standardowym rozstawie 50 mm. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku grzejników stalowych.

Grzejniki stalowe posiadają ponadto taką przewagę nad aluminiowymi iż w ich przypadku istniej możliwość podłączenia na środku od dołu oraz, że samo podłączenie jest obracalne i nie trzeba już na etapie wyboru zastanawiać się czy zamierzamy dany grzejnik podłączyć od dołu z prawej czy lewej strony.

Istotne różnice dotyczą jeszcze montażu do instalacji C.O. Niektórzy producenci zastrzegają sobie w warunkach gwarancyjnych aby urządzania były podłączone do elementów instalacji wykonanych z tego samego materiału. Może więc zajść sytuacja gdy producent zabrania łączenia elementów miedzianych z aluminiowymi.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak prawidłowo wyczyścić grzejnik?

Czym zastąpić stary grzejnik żeliwny

Jak wybrać najlepszy sposób na ogrzewanie domu?