Jak dobrać odpowiedni grzejnik do domu?

Kalendarzowe lato powoli dobiega końca. Oznacza to, że już za niedługo rozpocznie się jesień a wraz z nią sezon grzewczy. W celu odpowiedniego ogrzania domu czy mieszkania bardzo istotne jest to jakiego rodzaju grzejniki wybierzemy. Decydując się zatem na zakup grzejników trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Wygląd, moc czy też materiał z jakiego zostały wykonane. Obecnie spotkać można bowiem modele wykonane ze stali, aluminium czy też grzejniki żeliwne. W tym poradniku podpowiemy wam jak dobrać odpowiedni grzejnik.


Zanim przystąpimy do zakupu grzejników dobrze jest zastanowić się nad ich rozmieszczeniem oraz sposobem w jaki zostaną podłączone. Będzie to istotne nie tylko ze względu na funkcjonowanie całego układu grzewczego ale też na estetykę połączeń. Jeżeli mamy takową możliwość dobrze jest zdecydować się na zakup systemu grzewczego ( kotła, grzejników itd ) od jednego producenta. Zyskamy w ten sposób pewność, że wszystkie wspomniane urządzenia będą ze sobą odpowiednio pracowały.

Jak zatem dobrać odpowiedni grzejnik. Zazwyczaj decydując się na grzejnik będziemy brali pod uwagę jego wygląd oraz moc grzewczą. Oprócz tego grzejniki różnić mogą się między sobą jeszcze innymi cechami takimi jak materiał z jakiego są wykonane, pojemnością wodną czy też samą konstrukcją, która ma bardzo duże przełożenie na to jak dystrybuowane jest ciepło. Najpopularniejszym obecnie materiałem z którego wykonane są grzejniki jest stal.

Grzejnik stalowy EUROPA duo power EDP 20/60
Swoją pozycję na rynku zawdzięczają różnorodności wzorów oraz bogatej palecie wymiarów ( przykładową ofertę grzejników stalowych możecie Państwo sprawdzić tutaj - https://www.dudik.pl/ ). Najczęściej klienci decydują się na wybór grzejników płytowych. Są one bardzo dobrym wyborem gdy chcemy uzyskać możliwie największą moc grzewczą przy zachowaniu jednocześnie małych wymiarów. Zwiększenie mocy odbywa się poprzez wybór grzejnika o większej liczbie płyt. Trzeba jednak mieć na uwadze, że grzejniki stalowe są wrażliwe na jakość wody w naszej instalacji grzewczej. Trwałość całej instalacji ulega pogorszeniu gdy do układu dostanie się tlen. Z tego też względu tego rodzaju grzejników nie poleca się w przypadku instalacji otwartych - takich z kotłem na paliwo stałe.

W przypadku starych instalacji grzewczych najczęściej można spotkać się z grzejnikami żeliwnymi. Mimo, że pod kątem estetycznym nie trafiają one zazwyczaj w gusta klientów to mają kilka niewątpliwych zalet. Podstawową jest duża odporność na korozje. Kolejną jest ich duża bezwładność cieplna. Ma to jednak też swoją drugą stronę gdyż przez ten fakt utrudnia to znacznie szybkie zmiany temperatury grzejnika.

Na sam koniec trzeba jeszcze wspomnieć o grzejnikach aluminiowych. Ich cechą charakterystyczną jest niska waga oraz niewielka bezwładność cieplna. Sprawia to, że lepiej działają one z nowoczesnymi kotłami które posiadają automatyczną regulację temperatury.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W jaki sposób wyczyścić grzejnik?

Czym zastąpić stary grzejnik żeliwny

Jak prawidłowo wyczyścić grzejnik?